Урбаністичні фантазії Павла Макова


Дата публикации: 1 августа 2018

Вже сьогодні цього художника можна назвати справжнім символом харківської культури. Адже його творчість відтворює всі етапи її становлення, підходячи наприкінці до проблеми особистого самовизначення.

Пригадуєте, у 1930-х запитували: «Харків, Харків, де твоє обличчя?», акцентуючи на проблемі ідентичності? У даному випадку — не національної чи політичної, а ментальної, крайової чи місцевої. І якщо зважити на те, які періоди проходив Харків, перш ніж ставати щоразу «сучасним», то творчість Павла Макова буде чудовою ілюстрацією до цієї картини.

По-перше, у нього дуже харківська графіка. Не «українська», а саме «харківська», оскільки становлення її автора — як і всього його покоління — так само тривало кілька «місцевих» періодів. Від перших виставок кінця 80-х до сьогоднішнього часу — вони ілюструють шлях художника: і до слави, і до себе. Різниця між особистою «славою» і самим «собою» полягає в тому, що в першому випадку це довга «внутрішня еміграція», яку в Харкові мало хто з мистців практикував, живучи все-так в спілчанському соціумі, а в другому — «внутрішнє домислювання», яке завжди сповідував Павло Маков.

Саме звідси — закодована естетика, камерність і герметичний символізм його робіт, які кожен вільний сприймати «по-своєму». З одного боку, індивідуалізм завжди був ознакою творчості, з іншого — він давно вже впевнено входить в масову, популярну культуру, і Харків, здається, готовий прийняти цю високу жертву. Адже головне в цій історії — генезис художника, який зумів прожити радянські роки, коли він був маргіналом, і дочекатися кращої, ринкової та конкурентної доби, заслуживши на титул «найбільш успішного сучасного художника України».

І життя з його «білими» та «чорними» смугами, здається, так само, як міська історія, вплинуло на стиль мистця. «Несмотря на то, что я работаю с очень мелкими деталями, — уточнює він, — для меня важны не детали, а большие массивы черного и белого, большие основные напряженные линии или дуги,

которые и создают эмоциональный строй». Таким чином, сьогодні Павло Маков — член союзу художників України, член-кореспондент Академії мистецтв України, а також член Королівського товариства живописців і графіків Великої Британії. Його роботи продаються на аукціоні «Сотбіз», йому присуджено Шевченківську премію, нещодавно художник видав книгу графічних робіт про місто майбутнього, в якому кожен з нас може «домислити», тобто нафантазувати, рідний Харків.

Ігор Бондар-Терещенко

Так же на KharkovInform: