Выставка западноевропейской живописи


Дата публикации: 23 октября 2012

Виставка презентує вісім шедеврів західноєвропейського живопису XV – XVII ст. із колекції Харківського художнього музею, що брали участь в унікальному міжнародному проекті «Под сенью дружных муз» у Державному музеї образотворчих мистецтв ім. О.С. Пушкіна (Москва) та в його продовженні – у виставці «Європейський вимір» в Національному музеї мистецтв імені Б. та В. Ханенків (Київ).

Особливість даного проекту полягає у тому, що вперше дев’ять провідних музеїв України поєднали зусилля, аби в межах однієї експозиції показати 100 вибраних творів європейського класичного живопису, які складають фонд української культури, та є водночас невід’ємною частиною загальноєвропейської художньої спадщини. Окрім Харківського художнього музею картини для виставок у Москві та Києві надали: Донецький обласний художній музей, Житомирський обласний краєзнавчий музей, Львівська національна галерея мистецтв, Національний музей мистецтв імені Б. та В. Ханенків, Одеський музей західного та східного мистецтва, Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені М. Ярошенка, Севастопольський художній музей ім. М.П. Крошицького, Чернігівський обласний художній музей імені Г. Галагана.

Виставковий проект було відзначено винятковою масштабністю. Адже вперше за всю історію існування було зібрано стільки творів західноєвропейського живопису з дев’яти музеїв України, кожен з яких має свою історію та свою особливу долю. Подібної виставки ніколи не проводилось ні на теренах Росії, ні на теренах України.

Підготовка цього проекту тривала впродовж трьох років. Деякі твори до того, як предстати перед публікою, пройшли ґрунтовну реставрацію. Стосовно інших було отримано нові наукові дані – встановлено авторство, визначено датування, розкрито таємниці сюжетів, імена портретованих осіб та колишніх власників.

Ефективна взаємодія та професіоналізм спеціалістів двох держав вийшли на сучасний, принципово новий етап співробітництва музейників України та Росії.

Експозиція, яку відкрито в Харківському художньому музеї, представляє ту частину музейного золотого фонду західноєвропейського мистецтва, що з успіхом експонувалася на найпрестижніших виставкових площах у Москві та Києві. Наші експонати було частково реставровано, вдягнено у нові рами, їх експонування супроводжується коментарями українських та російських фахівців, інформаційними стендами.

На виставці представлено живопис художників кінця XV – початку XVI ст., відзначений вишуканою майстерністю виконання та кристальною чистотою віри – «Пейзаж зі сценою з легенди про Святого Роха» Йоахіма Патініра та «Хрещення апостолом Філіпом ефіопського вельможі» Яна ван Скорела.

Один з найцікавіших стилістичних напрямків італійського мистецтва – «караваджизм» представляє картина «Портрет римського офіцера Б. Кенни» Бартоломео Манфреді.

Твори голландських та фламандських майстрів кінця XVI – XVIІ ст. складають близько третини колекцій європейського живопису в художніх музеях світу, що відбилося також і на складі виставки «Из дальних странствий возвратясь…». Цей феномен пояснюється високим попитом тогочасного художнього ринку, досконалою технологією, завдяки якій картини збереглися дотепер краще за твори інших шкіл та особливим світоглядом північних майстрів. Вони відчували божественне в кожній деталі навколишнього світу та виконували напрочуд реалістичні натюрморти, портрети, пейзажі та жанри, ніби повторюючи щоденну молитву на славу Творця. На виставці представлено твори найвідоміших живописців Фландрії та Голландії, якими могли би пишатися кращі світові музеї: «Пейзаж з рибалками» Яна ван Гойєна, «Морський пейзаж» Сімона де Влігера, «Курець» Віллема Корнеліса Дейстера, «Чоловічий портрет» Фердинанда Бола, «Метелика та ящірка» Отто Марсеуса ван Схрика.

Тож мешканцям та гостям Харкова потрібно поспішати, щоб встигнути побачити унікальні полотна західноєвропейського живопису, адже виставка продовжиться лише до 11 листопада 2012 року!!!

Так же на KharkovInform: