До дня народження Тараса Шевченка


Дата публикации: 2 марта 2020

На «Запрошенні» зображено:

АВТОПОРТРЕТ ЗІ СВІЧКОЮ. Тарас Шевченко, 1860. Папір, офорт, акватинтa.

Скульптура «МАТЕРИНСТВО». Карлос Гарсія Лаос, 2017. Метал.

Модель фрагменту пам’ятника Т.Г.Шевченку в Харкові «КАТЕРИНА». Матвій Манізер, 1934. Бронза.

Капрічос, аркуш 1. ФРАНСІСКО ДЕ ГОЙЯ-І-ЛУСІЄНТЕС, ХУДОЖНИК. Франсіско де Гойя, 1799. Офорт, акватинта, суха голка та граверний різець.

«Запрошення» та інша атрибутика виставки «Споріднені душі» в Харкові. Володимир СК!П (Скіпенко), 2020. Дизайн.

 

«Споріднені душі» — міжнародний культурно-мистецький проєкт Національного музею Тараса Шевченка за участі іспанського скульптора й художника Карлоса Гарсія Лаоса за підтримки Посольства Королівства Іспанії в Україні, департаменту культури провінції Арагон, Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури України.

В Харкові до організаторів художньої виставки в рамках міжнародного проєкту долучилися творчій клуб «Гостинна на Дворянській», Харківський художній музей та культурно-діловий центр «Рубаненко і партнери».

В харківській експозиції репрезентуються копї графічних творів Т.Г. Шевченка з колекції НМТШ та копії офортів із оригінальних дощок Франсіско де Гойї з серії «Капрічос», що зберігаються в колекції музею Франсиско де Гойї в м. Сарагоса (Іспанія). Між минулим і сьогоденням — абстрактні скульптури Карлоса Гарсії Лаоса із глибоким концептуальним змістом: Материнство, Лицемірство, Сутність, Самотність, Гуманізм, Початок — Кінець, Симбіоз, Душа, Мистецтво.

Проєкт висвітлює морально-етичні проблеми людства поза часом та простором. Вони виникли разом із людською цивілізацією, а з її розвитком лише поглиблювалися та загострювалися. Ми говоримо, що сучасне суспільство переживає моральну дезорієнтацію та моральне «падіння».

Саме це показували у своїх творах на початку ХІХ ст. Франціско де Гойя в Іспанії, а в середині ХІХ ст. Тарас Шевченко в Україні. Художники творили в часи, коли їх народ потребував морально-етичних орієнтирів та самовизначення. У Тараса Шевченка — «Мальовнича Україна», «Сюїта самотності», «Притча про блудного сина», у Франціско де Гойї – «Капрічос», «Жахи війни», «Притчі».

Поєднання в одному просторі творів геніальних художників минулого, сучасного митця допоможе краще зрозуміти та почути один одного, замислитися над соціальними проблемами, які висвітлювали в своїй творчості Тарас Шевченко в Україні, Франціско де Гойя та Карлос Гарсія Лаос в Іспанії, і які є актуальними сьогодні, скрізь і завжди.

До основної експозиції проєкту на виставці в «Гостинній на Дворянській» залучено роботи графіків з колекції ХХМ з зображенням одного з найкращих пам‘ятників Тарасу Шевченку в світі, що знаходиться в Харкові, а також модель скульптури «Катерина» до цього пам‘ятника видатного скульптора ХХ ст. Матвія Манізера, автора харьківського монументу поету.

Урочисте відкриття виставки міжнародного проєкту «Споріднені душі» відбудеться напередодні Шевченковських пам‘ятних дат: дня народження та дня смерті поета.

Саме в місті Харкові вперше в історії України та Європи родиною Алчевських було встановлено пам’ятник видатному українцю Т.Г. Шевченку, якій наразі знаходиться у колекції НМТШ. Цю реліквію можно було побачити в березні 2014 року в Харкові в культурно-діловому центрі «Рубаненко і партнери», коли весь світ відзначав 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка.

Але й сьогодні Харків вважається шевченковським містом, яке пишається одним з кращих у світі пам‘ятників поету, що знаходиться в самому центрі міста в саду Шевченко.

Виставка працює до кінця березня. Вхід вільний.

Юлія Шиленко, головний зберігач Національного музею Тараса Шевченка Людмила Рубаненко, співзасновниця творчого клубу «Гостинна на Дворянській»

Так же на KharkovInform: