Від витоків до майстерності


Дата публикации: 26 июня 2014

25 червня в залах Харківського художнього музею відкривається ювілейна виставка дитячої художньої школи № 1 ім. І.Ю. Рєпіна. Відому у Харкові та далеко за його межами школу було відкрито в 1944 році на честь 100-річчя від дня народження нашого славетного земляка Іллі Юхимовича Рєпіна та названо його ім’ям. Втілив в життя ідею «надання можливості навчатися юним слобожанам живопису» учень великого майстра – професор Харківського художнього інституту, заслужений діяч мистецтв УРСР Семен Маркович Прохоров.

Першим директором школи було призначено А.Є. Загорську, а в 1947 році її змінила учениця С.М. Прохорова – Г.І. Акішина, яка залишалася на цій посаді майже 20 років. Понад 30 років (1966-1997) очолював школу І.Ю. Кабиш. Весь цей час таємниці образотворчого мистецтва перед учнями розкривали талановиті художники, прекрасні педагоги І.М. Мельгунова, П.Д. Фомічов, Л.А. Малик, О.В. Мартинець, М.Я Винокурова, М.В.Павлов, І.М. Стаханов, Є.В. Надєждін, А.П. Луценко М.Ф. Безнощенко-Лучковська та інші. Вихованці школи вступали до вищих художніх учбових закладів Києва, Москви, Орла, брали участь у виставках в Бельгії, Японії, Франції. Школу часто відвідували радянські і зарубіжні делегації.

За час діяльності «Рєпінки» її закінчили понад 4 тисячі учнів. Школа пишається своїми випускниками, які збагатили скарбницю українського образотворчого мистецтва. Серед них Ю.М. Шкодовський, В.Й. Кравець, О.В. Мартинець, В.Д. Сидоренко, Н.С. Вербук, П.А. Тайбер, Т.П. Шигимига, О.Ю. Єрофеєва та інші.

У 1990 роки школа пережила не кращі часи, але вистояла і змогла відстояти свої досягнення і набути нові. На сьогоднішній день її очолює О.А. Шевцова, учбовий процес побудовано на академічних традиціях у викладанні основних дисциплін – рисунка, живопису, композиції, скульптури. Слідування академічним традиціям колектив поєднує з втіленням нових програм з графічного дизайну, декоративно-прикладного мистецтва.

Експозиція виставки «Від витоків до майстерності» представляє глядачу понад 100 творів педагогів та вихованців школи 1940-2010 років. Це тематичні картини, натюрморти, портрети, виконані в різних техніках. Поряд з роботами відомих майстрів демонструються і твори випускників останніх років, що приваблюють оптимістичним сприйняттям світу. Усіх цих митців об’єднує висока живописна культура.

На тлі 70-річної історії існування навчального закладу простежуються повсякденна відповідальність педагогів щодо залучення кожного учня до культури і справжнього мистецтва, надавши йому абетку образотворчої грамоти. Вірність традиціям, експеримент та пошук, притаманні творчій діяльності, завжди заохочуються в навчальному процесі цього освітнього закладу, що яскраво демонструє виставка.

Так же на KharkovInform: