Открытие выставки «Останні харківські хати-мазанки: освідчення в коханні»


Дата публикации: 4 февраля 2014

Харківське відділення Українського етнологічного центру
Iнституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології
НАН України Етнографічний музей «Слобожанські скарби» ім. Г. Хоткевича
НТУ «ХПІ» запрошують на відкриття виставки  «Останні харківські хати-мазанки: освідчення в коханні».

Хати-мазанки побутували у багатьох народів і лише для українців стали культурним кодом – символом батьківщини. У народній традиції українська хата своєю будовою символізувала цілий всесвіт. У творчості письменників-романтиків першої половини ХІХ століття цей всесвіт почав усвідомлюватися як український, з національною ідеєю та міфологією. Сприймаючи фольклор як першооснову національної культури, українські романтики ідеалізують історичне минуле і прагнуть творити «в народному дусі» – у виданнях «Украинский альманах», «Запорожская старина», пізніше – «Хата», «Основа» тощо.
На початку ХХ століття дописувачі журналу «Українська хата» пропонують модернізацію української культури. Українські модерністи хочуть принести «помочі і світла в темну українську хату», критикуючи українофільство і переорієнтовуючи українське інтелектуальне життя на «свою» Європу. Проте модерністи міцно трималися національного ґрунту: в оригінальних архітектурних формах українського модерну проглядається традиційна хата.
Подолати «батьківщинну темряву» прагнули романтики «червоного ренесансу» 1920-х років, піднімаючи питання: Україна чи Малоросія, Європа чи Просвіта? Ці питання на початку 1930-х років жорстоко зняли з радянського порядку денного. Надалі «Пісня про рушник», «Українська урожайна», «Україно наша Радянська», «Свадьба в Малиновке» стають штампами української культури радянського формату, сприяючи її маргіналізації, а вишиванки, колядки, народні ікони, вишиті у тюрмах, – символами руху опору українських шістдесятників.
Сьогодні Харків розбудовується, і з його ландшафтів поступово зникають останні хати-мазанки. Що ми відчуваємо – тугу за славним українським минулим, байдужість, закономірність культурних змін? І що будуємо натомість?..

Відкриття виставки відбудеться
4 лютого о 18.00
в Харківському літературному музеї.
Адреса: вул. Фрунзе, 6
ст. м. «Пушкінська» або «Архітектора Бекетова».
Вхід вільний.

Так же на KharkovInform: