
Вчора розпочався Берлінський міжнародний кінофестиваль. Цього разу тут змінили склад кураторів, додали ще один конкурс та найбільшою інтригою стане саме кіно, звісно. Що таке нова класика світу, сучасне українське кіно, які стрічки привезли з Америки та перегляд антиутопії «Номери» від Олега Сенцова і Ахтема Сеітаблаєва у секції Berlinale Special. За інформацією видавництва VERTIGO надаємо кінолист, трейлери та опис найбільш інтригуючих фільмів цього сезону.
Реж: Ілля Хржановський
Секція: Основний конкурс
Прем’єра байопіку «Дау» про радянського фізика, лауреата Нобелівської премії Льва Ландау, зйомки якого велися з 2008 року, відбулася в минулому січні в Парижі. Він складається з 13 окремих фільмів і серіалів. Тут режисер покаже дві версії: довгу та коротку. Коротку (у форматі художнього фільму) презентує в основному конкурсі. Довгу (на п’ять годин) представить в експериментальній секції Berlinale Specials. «Наташа» — сегмент про допит буфетниці Наташі, яка мала роман з іншою дівчиною. В Парижі ця новела викликала фурор, а критики твір Хржановського назвали «садомазофільмом».
Ось воно, те кіно, що створювалося в неможливих умовах. В співпраці з Ахтемом Сеітаблаєвим і народилася антиутопія «Номери». Місце дії — світ номерів, де існують свої чіткі правила. Одного разу тут пішов збій — Сьомий почав стосунки не зі своєю парною — Четвертою. Від цього зв’язку з’являється дитя, котрому дається порядковий номер Одинадцять. Та у відповідальний момент Сьомий відмовляється від свого сина, так само як вчинив зі своїм другом Дев’ятим, коли той вирішив публічно висловити свою думку. Але зрештою саме безхребетному Сьомому вдається звільнити героїв від системи.
Перед нами замальовка про знамениту письменницю готичних романів Ширлі Джексон і те як у її домі з’являються небажані гості, яких вона береться тероризувати. Екранізація сучасного роману Сюзан Меррелл, яка зробила головною героїнею саме Джексон. Тут її грає неперевершена Елізабет Мосс.
Реж: Філіп Гаррель
Секція: Основний конкурс
Молодий тесля з провінції на ім’я Люк вперше приїжджає до Парижу. Тут він закохується в столичну жительку на ім’я Джаміля. Однак вдома на героя чекає подруга дитинства, прекрасна Женев’єва. Короткий роман в Парижі та тривалі стосунки вдома не дають герою визначитися з власним майбутнім. Люк намагається розібратися в собі в тому числі за допомогою довгих розмов зі старим батьком.
Реж: Ден Скенлон
Секція: Berlinale Special Gala
Анімація від Pixar, яка отримає свій світовий реліз сам в Берліні, а значить — чекаємо на червоній доріжці Тома Голланда на Кріса Пратта, що озвучили головних персонажів. Двоє братів ельфів вирушають у подорож аби завершити заклинання, яке поверне їх батька в світ живих на кілька годин. «Завершити», тому що перша спроба повернення встигла трансгресувати лише ноги.
Реж: Крісті Пую
Секція: Encounters
Тут текст представлений у вигляді філософських діалогів між аристократом, генералом та його дружиною, політиком та молодою графинею. За три години фільму звучить одразу кілька мов, а фінал стрічки досить непередбачуваний.
Танго вдівця
Реж: Рауль Руїс, Валерія Сармієнто
Секція: Forum
Це химерна історію вдівця, який виявляється жінкою з роздвоєнням особистості. Руїс свого часу не завершив фільм просто тому, що не знайшов гроші на озвучку, а згодом картина взагалі була загублена. «Танго» вже після його смерті режисера знайшла його дружина, Валерія Сармієнто. Сценарій незавершеного фільму не зберігся, тому Сармієнто використала короткі замітки режисера і залучила фахівців, здатних читати по губах.
Сибір
Реж: Абель Феррара
Секція: Основний конкурс
Головний герой на ім’я Клінт блукає мальовничим Сибіром, його сина грає дочка самого Феррари, а дія частини фільму розгортатиметься в печері. Також зйомки вели в мексиканській пустелі, Альпах та Німеччині, а сам режисер обіцяє справжнє переплетення міфів та законів природи.
Реж: Раду Жуде
Секція: Forum
Жуде знову звертається до історичних рефлексій та надихається реальними матеріалами допитів юнака Мугура Калінеску, який вважався політичним злочинцем. Дія розгортається на початку 1980-х, підліток пише на паркані правду про режим Чаушеску, за що швидко потрапляє на допит таємної поліції. Згодом хлопець вийде на свободу, але підозріло швидко помре від лейкемії.
Реж: Маттео Гарроне
Секція: Berlinale Specials
Поки Бенісіо Дель Торо лише готується знімати «Піноккіо», у майстра готичних казок Маттео Гарроне вже готова екранізація знаменитого твору. Роль Джепетто у ній виконує Роберто Беніньї, що по своєму символічно, адже в 2002 році сам Беніньї випустив фільм про дерев’яного хлопчика, але тоді критики не прийняли кіно, а сам Роберто фактично вийшов з акторської професії. «Піноккіо» стане великим поверненням і Гарроне, і Беніньї у фестивальні кола.
Едді
Реж: Дем’єн Шазелл
Секція: Berlinale Series
Серіал Netflix. У центрі оповіді паризький нічний клуб і його незвичайний власник Едді, який приїхав сюди з Нью-Йорку. Колектори не дають головному герою спокій, а тут ще й дочка-підліток приїзжає навідати батька. У проекті звучать пісні французькою, арабською та англійською. Шоуранером виступив Джек Торн, який адаптував для HBO «Темні матерії» Філіпа Пулмана. А ось режисером перших двох серій (які покажуть в Берліні) виступив Дем’єн Шазелл («Ла-Ла Ленд»).