Записки сумного програміста


Дата публикации: 15 августа 2011

Ліна Костенко
Записки українського самашедшого
— К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011.

Одна з найочікуваніших книжок останніх років. Після тривалого публічного «мовчання» Ліна Костенко не просто почала друкуватись, а видала в „А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ЗІ” свій перший роман! Ажіотаж утворився відповідний ситуації, і відразу після виходу в світ новинку було не дістати.

«Записки українського самашедшого» — книжка у формі щоденника 35-річного програміста. Як пожартував з цього приводу перекладач Завен Баблоян, «це роздрукований блог українського інтелігента». За великим рахунком, так і є. Причому інтелігент у Ліни Костенко вийшов украй депресивний та водночас бездіяльний. Його весь час засмучує і жахає абсурд життя людини, як по всьому світі загалом, так і в Україні зокрема: війни, катастрофи, стан екології, політика, зрадництво, меншовартість, моральний занепад.

Герой «Записок…» збирає інформаційні повідомлення з інтернету та телебачення й утворює з них своєрідну симфонію жаху. А ще потерпає від непорозумінь з дружиною, сином, рідними… З одного боку, «Записки українського самашедшого» — легке знущання Ліни Костенко з подібних персонажів, що ними добряче наповнене наше життя і які весь час журяться й не намагаються розв’язувати проблем. А з іншого — не забуваймо: проблеми і світовий абсурд, про які говорить програміст, існують і справді, в чому легко переконатись, визирнувши на вулицю, і над чим варто іноді замислитись.

Що ж до стилістики, письма книги, то воно менш цікаве й різноманітне, ніж хотілось би сподіватися. Може, на нього вплинув сіруватий характер і настрій головного героя? Зате в «Записках…» до послуг читачів — традиційна чіткість і афористичність Ліни Костенко, а також характерне почуття гумору.

текст: Олег Кацарев

Так же на KharkovInform: