Земля голубая, будто апельсин


Дата публикации: 1 июня 2020

 

 

 

Украинский фильм, взявший приз за лучшую режиссуру в секции мирового документального кино на «Сандэнсе».
Впервые украинский фильм побеждает в крупнейшем фестивале независимого кино. После «Сандэнса» «Земля голубая, будто апельсин» побывал на фестивале новаторского документального кино в Музее современного искусства Нью-Йорка, вошел в конкурсную программу Берлинале, собрав аншлаг на показе.
Режиссёр «Земли голубой…» Ирина Цилык известный поэт, прозаик, родом из Киева, окончила университет театра, кино и телевидения. Фильм «Земля голубая, будто апельсин» — дебют в полнометражном кино, более чем успешный. Короткометражные, документальные и игровые её фильмы: «На рассвете» (2008), «Поминовение» (2012), «Дом» (2016), «Малыш» (2017) тоже не были обделены вниманием и призами.
В украинском интернет-издании о кино «Moviegram» Ирина Цилык так представила свой фильм: «“Земля блакитна, ніби апельсин” розповідає про життя однієї сім’ї, яка живе у червоній зоні Донбасу. ‹…› Тридцятип’ятирічна Ганна сама виховує чотирьох дітей. На початку війни її родині, як і багатьом іншим у їхньому місті, довелося багато чого пережити: щоночі впродовж року ночували у підвалі, у будинокнайближчих сусідів “прилетіло”, у школу, де вчилися діти, — теж. Зараз у їхній Красногорівці значно спокійніше, але війна тут триває. Попри всі труднощі, родина дуже життєрадісна. Мама та діти мають різні захоплення, грають на музичних інструментах і навіть самотужки знімають фільми. Двоє сестер побували у кінотаборі для підлітків, і тепер уся їхня сім’я перетворилася на маленький продакшн: одна з сестер виступає у ролі режисерки, друга — операторки, мама вчиться монтувати, молодші діти змушені бути акторами. Ми ж спостерігаємо за тим, як вони знімають дитячий фільм, спираючись на власні спогади про 2014 рік ‹…›. Насправді, наш фільм не про війну, вона виступає тут лише тлом. Це фільм про дорослішання.
Про балансування між війною та миром. Про самотерапію за допомогою кіно. ‹…› Поєднання непоєднуваного — те, що безкінечно чіпляло мене впродовж зйомок. Власне, це і дало назву фільму. “Земля блакитна, ніби апельсин” — цитата з вірша поета-сюрреаліста Поля Елюара».
Вручая награду, член жюри кинокритик Эрик Хайнс сказал: «Режиссёру с элегантным чувством сдержанности».
Андрей Ченко

Так же на KharkovInform: