Малоінвазивні втручання в урології


Дата публикации: 7 мая 2020

 

 

Малоінвазивне втручання спрямоване на мінімізацію хірургічного процессу в організмі людини.
Сучасні методи такої терапії є ефективним лікуванням серйозних захворювань на ранніх стадіях. Але ключовим фактором залишається рання діагностика і превентивна терапія онкопатологій органів сечостатевої системи.
Органи сечостатевої системи беруть участь у важливих процесах організму. Фільтрація крові, процес сечоутворення, виведення токсинів і шкідливих продуктів життєдіяльності потребують великої кількості ресурсів. У нормі, людина виділяє до 1500 мл сечі на добу, а це 75% від загальної кількості випитої рідини. Відповідно, найменші порушення у вигляді застою сечі і слабкого сечовипускання означають накопичення токсичних елементів і загальну інтоксикацію організму. Згодом значно зростають ризики виникнення як хронічних захворювань, так і патологічних новоутворень.

Малоінвазивні втручання у лікуванні урологічних захворювань
До урологічної системи належать нирки, сечовід, сечовий міхур, у чоловіків ще передміхурова залоза і зовнішні статеві органи.
У сучасному світі важливу проблему становлять онкологічні захворювання урологічної системи, а саме пухлини нирок, сечового міхура, простати.
Головне завдання це — виявлення таких захворювань на ранніх (початкових) стадіях. На які симптоми необхідно звертати увагу: кров у сечі, часте сечовипускання, слабкість струменя сечі, зміна кольору сперми, зниження еректильної функції, біль у кістках, схуднення, загальна слабкість.
Також після 45 років необхідне щорічне обстеження: УЗД внутрішніх органів, онкомаркери, ПСА загальний / вільний для чоловіків, огляд лікаря фахівця, цей вік по- винен бути знижений до 40 в осіб, чиї прямі родичі мали онкозахворювання.
Дані симптоми можуть стати ознаками серйозних злоякісних пухлин і вимагають негайної діагностики з подальшим втручанням. Іноді захворювання може протікати без видимих проявів, особливо на ранніх стадіях. У легкій формі первинну маніфестацію досить легко переплутати або, взагалі, проігнорувати через звичайну втому або моральне виснаження. Безумовно, важливо усвідомлювати, що існують певний вік, звички або групи можливого ризику, якими не можна нехтувати.
Часті переохолодження, прийом медикаментозних препаратів, періодичні запалення сечостатевих органів як у жінок, так і у чоловіків, сечокам’яна хвороба, цукровий діабет, пухлини, захворювання нервової системи тягнуть за собою компенсовані і незворотні процеси.
Зокрема, сюди ж відносяться простатит, аденома (доброякісна пухлина) простати у чоловіків.
Окремим критерієм у спектрі захворювань сечостатевої системи виділені пухлини. Вони можуть бути доброякісними і злоякісними. Доброякісні пухлини мають іншу будову, без тенденції до міграції на сусідні органи і великою мірою не несуть особливої загрози для здоров’я.
Крім того, вони легко видаляються з тканин, і післяопераційна реабілітація протікає з більш позитивною динамікою, ніж у другому випадку. До доброякісних утворень слід віднести аденоми і ангіоміоліпоми. Злоякісні пухлини мають ускладнений характер як у лікуванні, так і в діагностуванні на ранніх стадіях. У чоловіків це пов’язано з передміхуровою залозою, нирками, сечовим міхуром і яєчками. У жінок — з тілом матки і яєчниками.
Причинами виникнення пухлин можуть бути хронічні захворювання з частими рецидивами, постійні токсичні фактори на виробництві, а також область генетичних схильностей, яка зараз активно досліджується вченими. Роль усвідомленого ставлення до свого здоров’я дуже важлива. Тому варто двічі на рік відвідувати лікаря для планових оглядів. Особливо, якщо у вашому житті присутні постійні тригер-фактори. Одним із потужних пускових механізмів для виникнення онкопатології є куріння.
Рання діагностика і малоінвазивний метод втручання тісно пов’язані між собою. Виявити первинні стадії пухлин стало можливим завдяки скринінговим програмам і використанню онкомаркерів. Коли пухлина локалізується на обмеженій ділянці, можливість застосування органозберігаючих операцій зростає з прогресивними шансами.
Важливе завдання хірургії — не тільки провести хірургічне втручання, але зробити це якісно, максимально щадне для пацієнта і досягнення кращих показників онкологічного виживання.
Переваги лапароскопічних операцій:
• три-п’ять розрізів від 5 до 12 мм, замість великого розрізу на черевній стінці
• мінімальний біль у післяопераційному періоді
• косметичний ефект через відсутність великого розрізу
• значне скорочення термінів перебування у лікарні
• швидка реабілітація та повернення до звичного способу життя. Висока якість хірургії при лапароскопії пов’язана із застосуванням відеокамер, які збільшують зображення до 20 разів, що дає можливість проводити операції з мінімальною крововтратою та зменшити травматизацію сусідніх органів.
До подібних маніпуляцій слід віднести ендоскопічні і лапароскопічні методики. Ендоскопічні операції відтворюються за допомогою введення інструментів через природні отвори, або через надрізи в стінці черевної порожнини і контролюються через спеціальну камеру-ендоскоп. Лапароскопічна операція, тобто малотравматична, проводиться за допомогою мікропроколів передньої черевної стінки тонкими інструментами і маленької камери. Лапароскопію можна застосовувати при багатьох формах онкологічних захворювань.
Сьогодні шляхом лапароскопічних втручань проводять резекцію (часткове видалення) або радикальне видалення нирки (нефректомію). Тотальний метод видалення показаний в разі злоякісної пухлини, оскільки нирки є резистентними до хіміо — і променевої терапії. Також онкологія нирки характеризується швидким метастазуванням. Лапароскопічна нефректомія значно знижує постравматичні ризики, які бувають після «відкритих» операцій.
Лапароскопічна простатектомія проводиться у випадку локалізованого онкологічного процесу. Лапароскопія простати зі збереженням нервово-судинного пучка дозволяє знизити подальші ризики дисфункції статевого акту. Це можливо досягти тільки при лапароскопії і тільки при ранніх стадіях онкології, коли патологічні клітини не пошкодили область локалізації нервових пучків.
Варто відзначити, що максимальний позитивний ефект від малоінвазивних методів втручань можливий лише на ранніх стадіях захворювань. Тому регулярні огляди у спеціаліста і профілактика повинні стати головними звичками в збереженні здоров’я.

Консультація завідувача онкоурологічним відділенням КНП «Обласного центру онкології» Тарона Альбертовича Налбандяна при діагностиці та лікуванні онкоурологічних захворювань здійснюється за попереднім записом за номером телефону +380508266088 або електронною поштою emporium19@gmail.com.
Ліцензія МОЗ України N1424 від 29 грудня 2016

Так же на KharkovInform: